شرح
تاريخ خبر :  چهارشنبه 21 شهريور 1397 - 08:27

برگزاری آیین رخصت یا مولا درنهاوند

همزمان با شب اول محرم آیین رخصت یا مولا با حضور پیرغلامان و ورزشکاران باستانی و زورخانه ای در نهاوند برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ورزش و جوانان استان و به نقل از شهرستان نهاوند،مراسم رخصت یا مولا چند سالی است که در اولین شب ماه محرم در زورخانه پوریای ولی نهاوند برگزار می شود و در این مراسم ورزشکاران رشته پهلوانی و زورخانه ای، با نوای مرشدان و با نوحه خوانی مداحان به عزاداری می پردازند.

دراین مراسم محیط زورخانه سیاهپوش می شود و با قرائت قرآن و نوحه خوانی پهلوانان و پیشکسوتان ورزش زورخانه ای نهاوند افراد و جوانان حاضر در مراسم شال عزا بر گردن می اندازند و خود را آماده عزاداری دهه اول محرم می کنند.

در این مراسم حاضران با سینه زنی و عزاداری، از مولا علی(ع) رخصت و اجازه می گیرند تا برای فرزندانش حضرت امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل العباس(ع) عزاداری کنند.

رئیس اداره ورزش و جوانان نهاوند گفت: این برنامه یک مراسم آئینی است که از گذشته های دور در زورخانه ها اجرا می شده است.

مهرداد سعدی نژاد افزود: از آنجا که زورخانه ها با نام مولای متقیان امام علی(ع) آمیخته شده اند، عزاداران حسینی و ورزشکاران پهلوانی برای رخصت از امام علی (ع) به منظور اذن ورود به ایام محرم و عزاداری فرزندش امام حسین (ع) در زورخانه نهاوند گرد هم می آیند و با خواندن اشعار مذهبی و اجرای آئین ورزشی به شکلی نمادین خود را برای عزاداری آماده می کنند.

رئیس اداره ورزش نهاوند گفت: در این مراسم سراسر گود زورخانه با پارچه مشکی سیاه پوش شده و پیشکسوتان ورزش باستانی با بستن شال و لباس سیاه به نشانه عزا به اجرای بخشی از ورزش زورخانه ای می پردازند.

وی با اشاره به حضور پهلوان موسی قیاسی پهلوان ۱۰۱ سال نهاوندی در مراسم رخصت یا مولا و استقبال از ماه محرم، گفت: حضوراین بزرگواران که روزهایی در گودهای زورخانه برای شهرستان افتخارآفرینی کرده‌اند در جمع نسل جوان جامعه موجب ترویج فرهنگ عاشورایی و ورزش می‌شود.
دفعات مشاهده : 63
چاپ خبر.


بازگشت
hamedansport.ir  |  تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت به اداره کل ورزش و جوانان استان همدان تعلق دارد